Araba Yıkarken Nelere Dikkat Edilir Araba Nasıl Yıkanır

Araba Yıkarken Nelere Dikkat Edilir? Araba Nasıl Yıkanır?

Araba yıkarken nelere dikkat edilir? Araba yıkama yöntemleri nelerdir? Aracınızı yıkarken dikkat etmeniz gereken temel unsurlar nelerdir? Araç yıkamak her ne kadar basit bir iş gibi gözüküyor olsa da kendi içinde pek çok detaya ev sahipliği yapmakta.

Doğru araç yıkama teknikleri ile aracınızın daha alımlı olmasını sağlamanın yanı sıra. Boya sağlığını koruyabilir. Yaşanabilecek çürümelerin de önüne geçebilirsiniz.

Araba yıkarken fırça kullanılır mı? Araçlar doğru yıkanmadığı zaman üzerinde kılcal çizikler oluşmasına neden olabilir. Bu çizikler başlarda göze batmasa da yanlış yıkamanın devamlılığı halinde yeniden boyanmasını gerektiren bir hal bile alabilir.

Peki, Araba fırçalı mı fırçasız mı yıkanır? Araba yıkarken nelere dikkat etmek gerekir?

Araba Fırçalı Mı Fırçasız Mı Yıkanır?

Araba Fırçalı Mı Fırçasız Mı Yıkanır?

Araba yıkarken nelere dikkat edilir ve Araba fırçalı mı fırçasız mı yıkanır? Araba yıkarken her şeyden önce kullandığınız kimyasalların nasıl olduğunu gözlemlemeli. Doğru yıkama ürünlerini tercih etmelisiniz. Her ne kadar basınçlı yıkamalar en doğru yıkama yöntemi gibi gözüküyor olsa da durum bu şekilde değildir.

Aracınızın tipine göre fırçalı veya fırçasız yıkama tercih edebilirsiniz.

 • Yüksek kir oranı.

 • Çıkmayacak kimyasallar barındıran lekeler (Kuş pislikleri vb.)

 • Kurumuş yağmur lekeleri.

 • Tozlar ve çamurlar.

Gibi nedenler ortada bulunuyorsa. Yıkama sırasında yumuşak uçlu bir fırçanın tercih edilmesi en doğrusu olacaktır. Her ne kadar yumuşak uçlu fırça ile araba yıkamak mümkün olsa da fırçanın kullanımını en doğru şekilde sağlamak da oldukça önemlidir.

Öyle ki, fırçanız yumuşak olur ancak kenarlarını aracınıza değdirirseniz derin çiziklere neden olabilirsiniz.

Arabanızı birkaç günde bir yıkıyorsanız. İnatçı lekelerin olmadığını düşünüyorsanız bu durumda sadece Araç Şampuanları veya özel araç yıkama eldivenleri kullanabilirsiniz.

Elinize takarak kullanabileceğiniz araç yıkama eldivenleri ile nazik bir şekilde araba şampuanını aracınızın üzerine sürebilirsiniz. Araç şampuanını kullanmadan önce aracınızı su ile ısladığınızdan. Her alanda bulunan küçük tozların gittiğinden emin olmalısınız.

 • Küçük tozların su ile gitmesi.

 • Egzoz dumanları gibi kara ve kılcal çiziklere neden olabilecek kirlerin aşındırıcı kimyasallar ile temizlenmesini sağlamak.

 • Boyanıza zarar vermemesi için aracınızı güneşten uzak yerlere almak.

Boya sağlığı ve araç kaporta sağlığınız için oldukça önemlidir. Egzoz dumanlarını ve diğer güçlü lekeleri aşındırıcı kimyasallar ile çıkartabilirsiniz. Ancak, seçtiğiniz kimyasallar büyük önem taşımakta.

Özel Araç kaporta leke çıkarıcı spreyler ile lekelerin akmasını sağlamanız. Su ile kabalarını almanız, yumuşak bir bez ile kalanları üzerine bastırmadan almanız gerekmekte.

Araba En İyi Neyle Yıkanır?

Araba En İyi Neyle Yıkanır

Araba yıkarken nelere dikkat edilir, Araba en iyi neyle yıkanır? Araba yıkama yöntemleri arasında birkaç yöntem bulunuyor. Bunlar sırası ile;

 • Basınçlı su ile araba yıkamak.

 • Fırçalı araba yıkamak.

 • Fırçasız araba yıkamak.

 • Araç şampuanı ile araba yıkamak.

Araç yıkama yönteminiz aracınızın boya türüne, kaplama türüne ve yaşına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Her ne olursa olsun aracınıza yakından yüksek basınç içerek su tutmamanız önerilmekte.

Yüksek basınç her ne kadar kir sökme konusunda etkili olsa da;

 • Boyaların kalkmasına.

 • Kalkık olan boyaların sökülmesine.

 • Araç kaportasında aşınmaya.

 • Var olan hasarların büyümesine.

Neden olabilmekte. Bu nedenle, özel araç yıkama alanlarında da basınç konusunda uyarıda bulunmanızda fayda var.

Peki, Araç en iyi neyle yıkanır? Araç yıkama konusunda kullanacağınız deterjanlar araç boya parlaklığını doğrudan etkilemekte. Lastikler için;

 • Arap sabunu.

 • Yeşil mintax.

 • Bulaşık deterjanı.

 • Özel yıkama köpükleri.

Tercih edilebilir ve lastik yıkaması sağlanabilir. Lastik yıkama işleminden sonra lastik parlama işlemine dikkat etmeli. Aracın sadece yanaklarına parlatıcı sürmelisiniz.

Araba yıkarken nelere dikkat edilir farklı yıkama sabunları nelerdir? Özel araç yıkama şampuanları ile araç yıkamak en doğru karar olacaktır. Araç şampuanları kendi içinde bulunan ve boyalara zarar vermeyen aşındırıcılar ile karşımıza çıkmakta. Bu aşındırıcılar kaporta üzerinde bulunan kirlere zarar verirken boyanın daha parlak ve daha korunaklı olmasını sağlıyor.

Araç İçi Neyle Yıkanmalı?

Araç İçi Neyle Yıkanmalı

Araba yıkarken nelere dikkat edilir Araç içi neyle yıkanmalı? Son zamanlarda artan kapı içine su tutma ve kapı içlerini yıkama furyası her ne kadar titiz bir işlemmiş gibi gözüküyor olsa da sorunlar ile karşılaşmanıza neden olacaktır.

Özellikle eski bir araç sahibi iseniz, kapı içlerinde oluşacak çürükler araçlarınızın daha büyük sorunlar ile karşılaşmasına neden olacaktır.

Araç içleri yıkanmamalı. Kaplamalar ve koltuklar yıkanabilir. Ancak bu yıkama için profesyonel bir ekipten yardım almak en iyi seçenek olacaktır.

Özel yıkama araçları ile koltuklarınızın bakterilerden arınmasını sağlayan bu hizmet dalları. En iyi iç yıkama hizmetini sunacaktır.

Evde araç içi yıkama yöntemi nasıl olmalı?

 • Aracınızda bulunan paspasları dışarı alın.

 • Elektrikli süpürge ile önce ayak altlarını süpürün.

 • Süpürgenizin ince uç aparatı ile klima içlerini, koltuk kenarlarını süpürün.

 • Aracınızın tüm kapılarını açın ve koltuklara hafif bir şekilde vurarak tozları bırakmasını sağlayın.

 • Nemli bez ile pek çok alanı silebilir, parlamasını sağlayabilir ve tozlardan arınmasını sağlayabilirsiniz.

Nemli bez ile tozunu aldığınız alanları tekrar kuru bir bez ile kurulamanız en iyi parlaklığı elde etmenizi sağlayacaktır. Kurulanan alanlar güneş ışınlarının doğrudan gelen zararlı hallerinden bir nebze de olsa daha fazla korunacaktır.

Araba Kaç Günde Bir Yıkanır?

Araba Kaç Günde Bir Yıkanır

Temiz bir arabaya sahip olmak sizi en iyi araç sahibi yapmaz. Peki, Araba yıkarken nelere dikkat edilir Araba kaç günde bir yıkanır? Arabalar sık sık yıkanabilecek türden araçlar değildir.

Sık sık yıkama alışkanlıklarınız bulunuyorsa alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz en iyi seçenek olacaktır.

Sürekli araç yıkanması;

 • Boyanın erken aşınmasına.

 • Erken çürüme başlamasına.

 • Fazla su israfına.

 • Güneş ışınlarının boyaları erken kaldırmasına.

Neden olabilmekte. Ancak, yaşadığınız yere bağlı olarak aracınızı sürekli yıkamanız doğru olabilir.

Tuzlu ve nemli bölgede yaşayan araç sahiplerinin araçlarını 3 günde veya 4 günde bir yıkayarak üzerinde kalacak olan aşındırıcı tuz ve nemli havadan arındırması gerekmektedir. Tuz gibi aşındırıcı maddelerin araç üzerinde kalması boyanın erken kalkmasına neden olabilmekte.

Araba Camı Neyle Silinir? Gece Parlamaları Nasıl Engellenir?

Araba Camı Neyle Silinir Gece Parlamaları Nasıl Engellenir

Araba yıkarken nelere dikkat edilir, Araba camı neyle silinir? Yıkama sonrası cam temizliği nasıl yapılır? Özellikle uzun yola çıkmadan öne yapılması önerilen birkaç yöntem ile Gece parlamalarının önüne geçebilirsiniz. Bu yöntemler sırası ile şu şekilde;

 • Beyaz sirke ve su karışımı.

 • Özel araba camı silme suları.

 • Ilık su ve bulaşık deterjanı.

Sirke ve su camlardaki inatçı lekelerin çıkmasında büyük rol oynamakta. Ancak, söz konusu yöntemi uyguladıktan sonra bol su ile durulamayı unutmamalı. Araç kaportası üzerinde kalıntı kalmamasına özen göstermelisiniz.

Her ne kadar su ile birleşiyor olsa da uzun süreli beklemelerde boyalarda atmalara neden olabilmekte. Bunun dışında, daha güvenli olan Özel araba camı silme sularını veya ılık su ve bulaşık deterjanı karışımını kullanabilirsiniz.

Araba camlarını silme konusunda ise tercih etmeniz gerekenler;

 • Mikrofiber bezler.

 • Çıkıntısı olmayan yumuşak bezler.

 • Gazete kağıtları.

Su emme konusunda gelişmiş olan bu ürünler sudan hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlamakta. Silme sırasında tek bir yöne ileri geri yapmak yerine daireler çizerek camları silmek en iyi temizliği yapmanızı sağlayacaktır.

Araba Farı Neyle Silinmeli

Araba Farı Neyle Silinmeli

Evde araba farı nasıl temizlenir? Araba yıkarken nelere dikkat edilir Doğru araba temizleme yöntemleri arasında atlanmaması gereken bir diğer madde ise araba farlarıdır.

Çekici bir araç sahibi olabilmek ve aracınızın her yerden fark edilebilir olmasını istiyorsanız makyajına. Yani, temizliğine dikkat etmeniz gerekmekte. Farlarını temizleme konusunda;

 • 2 Yemek kaşığı kadar karbonat.

 • Bir yemek kaşığı kadar beyaz sirke.

Karışımını kullanabilirsiniz. Bu karışımı bir kap içine homojen bir kıvam elde edene kadar karıştırmalısınız. Daha sonra, yumuşak bir mikrofiber bez yardımı ile araç farlarınızın üzerine sürmeli. Ufak yuvarlak şekiller çizerek iyice yedirilmesini sağlamalısınız.

Başlarda mat bir görüntü elde etmenize neden olacak olan bu karışım, bir süre ovaladıktan sonra opak ve saydam görüntüler elde etmenizi sağlayacaktır.

Çizik gibi gözükmesi sizi endişelendirmesin, bir süre daha ovaladıktan sonra bol su ile temizliğini sağlayabilir. Çıkan sonuç ile daha parlak ve temiz farlar elde edebilirsiniz. Araba yıkarken nelere dikkat edilir sorularına verdiğimiz cevabın yanı sıra, kendi farklı yöntemlerinizi anlattığımız yöntemlerden örneklendirerek araç yıkama deneyiminizi geliştirebilirsiniz.

Sağlıklı Yaşam İçin Doğru Uyku Düzeni – Uyku Saati Hesaplama

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top