Bilgisayar Klavyesi Nasıl Temizlenir
Nasıl Yapılır? Teknoloji

Bilgisayar Klavyesi Nasıl Temizlenir? 5 Adımda Laptop Klavye Temizleme

Bilgisayar klavyesi nasıl temizlenir? özellikle sürekli olarak bilgisayar başında zaman geçiriyorsanız zamanla klavyenizin kirlenmesi ve sorunlar yaratması oldukça olasıdır.

Laptop klavye temizleme işlemi de masaüstü klavye temizleme işlemi kadar gereklidir. Her ne kadar aynı şekilde temizlenebilirler gibi gözüküyor olsalar da masaüstü klavye ve laptop klavye modelleri bazı durumlarda birbirlerinden ayrılabiliyorlar.

Özellikle masaüstü klavye temizleme işlemi tuşların sökülebilme şansı bulunduğu için daha kolay olurken, laptop klavye modellerinde aynı şansa ve avantaja sahip değiliz.

Peki, Bilgisayar klavyesi nasıl temizlenir?

Bilgisayar Klavyesi Nasıl Temizlenir?

bilgisayar klavyesi nasıl temizlenir

 

Bilgisayar klavyesi temizlemek için bazı malzemelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Söz konusu malzemeler klavye modelinize göre değişiklik gösterebilirler. Klavye modelleri dörde ayrılmakta.

 • Membran.
 • Mekanik Klavye.
 • Yarı Mekanik Klavye.
 • Tuşu Sökülmeyen Modeller.

Membran klavye modelleri ile yarı mekanik klavye modelleri hemen hemen aynıdır. İkisi de içerisinde bulunan plastik aksamlar ile iletişim sağlarlar. Mekanik klavyeler üzerinde bulunan özel switchler ile ileti gönderimi sağlarlar.

Tuşu sökülmeyen modeller ise membran modeller gibi çalışmakta ancak laptop klavyesine benzer şekilde görünmekteler. Kullanımı kolay olan bu modeller kolay sökülebilir tuşlara sahip değiller. Peki, bilgisayar klavyesi nasıl temizlenir?

Bilgisayar klavyesi temizlemek için gereken malzemeler nelerdir?

Klavye temizleme aşamaları nelerdir?

 • Klavyenizin bir fotoğrafını çekerek işe başlayın, bu tekrar toplarken rahat etmenizi sağlar.
 • tüm tuşları söküp ufak kovanın içine alın ve üzerine su doldurun, bu işlem klavye modeliniz kaliteli değilse yazıların silinmesine neden olabilir. Suyun üzerine biraz sabun ekleyin ve karıştırın.
 • Tuşları kendi halinde orada bırakın.
 • Klavye aralarında bulunan kirleri çıkartmak için kulak çubuğundan yardım alın ve arada kalanları çıkartın.
 • Islak mendil ile klavye aralarındaki kirleri almaya devam edin.
 • Klavyenizi ters çevirin ve aşağıya doğru sallayın, içinden parçalar dökülecektir.
 • Kuru bez ile birlikte temizlediğiniz aralardan tekrar geçin.
 • Kova içinde bulunan tuşları süzün ve kenara alın, kurumlarını bekleyin. Membran veya mekanik fark etmeksizin, kurumadan takılan tuşlar sorunlara neden olabilmekte. Kuruturken fön makinesi gibi cihazları kullanmaktan kaçının.
 • Kuruyan tuşları çektiğiniz fotoğrafa bakarak tekrar dizin.

Birkaç basit adımdan sonra klavye temizleme köpüğü ile son kez üzerini temizleyebilirsiniz. Direkt olarak klavye üzerine köpüğü sıkmak yerine kuru beze sıkıp ince bir silme işlemi yapabilirsiniz.

Laptop Klavye Temizleme Nasıl Yapılır?

Laptop Klavye Temizleme Nasıl Yapılır?

Laptop klavye temizleme nasıl yapılır? Laptop klavyesi temizlerken bilgisayar klavye temizleme aşamalarında dikkat etmeniz gerektiğini söylediğimiz aşamalara dikkat etmeli, bu aşamaları atlamamalısınız.

Laptop klavye temizleme konusunda dikkat etmeniz gereken ekstra durum, bu klavyelerin kolaylıkla sökülemiyor oluşu. Tuşları istediğiniz gibi sökemezsiniz. kaldı ki sökmüş olsanız bile temizleme işlemini sağlıklı bir şekilde yapamazsınız.

Adım adım laptop klavye temizleme işlemini anlatacak olursak bizi bu şekilde birkaç adım bekliyor;

 • Kuru bez ile genel tozunu alın.
 • Islak mendiller ile kalan tozları alın.
 • Laptopu ters çevirip nazikçe sallayın ve içindekilerin düşmesini sağlayın.
 • Kulak çubukları ve kürdan ile aralarda kalanları temizleyin.
 • Klavye temizleme köpüğünüz varsa bir beze sıkın ve genel olarak klavyenizi ve çevresini silin.

Laptop klavye temizliği bu kadar basit adımlara sahiptir. Genel olarak laptop klavyeleri devre kartına yakın tuşlara sahip oldukları için aralara ekstra parça kaçması ve altında parça kalması gibi durumlar mümkün değildir.

Bu sayede sadece üzerinden alarak bile Bilgisayar klavye temizliği yapabilirsiniz. Sürekli olarak klavye temizliği yapmak, onları düzenli olarak silmek sağlığınız için faydalı olacaktır.

Klavyeler Klozetlerden Daha Pis – Bilgisayar Klavyesi Nasıl Temizlenir?

Bunu biliyor muydunuz? Klavyeler klozetlerden daha pisler. Özellikle bu bilgiyi öğrendikten sonra bilgisayar klavyesi nasıl temizlenir gibi aramalarda bulunan kullanıcıların sayısı oldukça yüksek.

Bilgisayar klavyeleri gelişen dünyamız ile birlikte artık gün içinde sürekli olarak dokunduğumuz ürünlerden sadece birisi. Özellikle bilgisayarınızı tek başınıza kullanmıyorsanız ve sizden başka kullananlarda varsa bu durum daha da tehlikeli bir hal almakta.

sürekli olarak klavye temizliği yapmak hem klavye ömrünüzü uzatacak hem de olası hastalıklardan korunmanızı sağlayacaktır.

Bilgisayar klavyesi nasıl temizlenir bilmiyorsanız içeriği inceleyebilir veya en azından gün içinde kullanımınız bittikten sonra ıslak mendiller, kolonya ve bez ile klavyenizi temizleyebilir, kirlerden ve mikroplardan arındırabilirsiniz.

 

 

HakkımızdaSamed Yelgel

Merhaba, ben Samed Yelgel. Gündem, Teknoloji ve pek çok alanda sizler için içerik üretiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir