evde hayvan beslemenin faydaları nelerdir
Hayvanlar Alemi Liste İçerik Nedir?

Evde Hayvan Beslemenin Faydaları Nelerdir? Evde Hayvan Beslemek 2022

evde hayvan beslemenin faydaları

Şüphesiz herkes hayatının bir noktasında bir hayvan sahiplenmeyi ve zamanını onunla geçirmeyi istemiştir. Size dost olacak ve hayatının tamamını sizinle geçirecek olan hayvanların faydalarını hiç duydunuz mu? Evde hayvan beslemenin faydaları nelerdir? Ve Evde hayvan beslemek son zamanlarda en merak edilenler arasında.

Özellikle artan yalnızlık oranları sonrasında insanlar yanlarına onlara dost olabilecek hayvanlara yönelmiş durumda. Sadece dost olması değil, onları sokaktan kurtarmak ve yeni bir hayat bahşetmek isteyen herkes Evde hayvan beslemek için adımlar atıyor.

Her ne kadar sizi uğraştıracak, size sorunlar çıkartacaklar gibi gözüküyor olsalar da faydaları ile hayatınıza hem yeni bir dost almış olacak hem de onlardan fayda göreceksiniz.

Evde Hayvan Beslemenin Faydaları

Özellikle daha önce hayvan sahibi olmamışsanız bunları kesinlikle bilmeniz gerekiyor. İşte sizler için derlediğimiz, evde hayvan beslemenin faydaları listesi;

1 – Sorumluluk Sahibi Olmanızı Kolaylaştırır

Ev hayvanları sürekli olarak bakıma ihtiyaç duyan canlılardır. Köpekler bu konuda kedilerden daha fazla bakım ihtiyacı duyarlar. Kediler yapıları gereği çoğu konunun üstesinden tek başlarına geliyor olsalar da köpeklerde bu durum böyle değil.

Sürekli olarak sularını kontrol etmeniz, mama kaplarını kontrol etmeniz ve gerektiği zaman onları gezdirmeye çıkartmalısınız. Bunun yanı sıra, köpek kedi veya hayvan türü fark etmeden kişisel temizliklerine destek çıkmanız gerekir. Bu durum da sizde sorumluluk gelişmesini sağlatır.

2 – Düşük Stress Oranları

Evcil hayvanlar sevimli olmaları ile bilinirler. Özellikle evin içinde yapacakları minik sevimli hareket ile keyfinizi yerine getirecek olan evcil hayvanlar. Düşük stres oranlarına sahip olmanızı sağlar. Stresten uzak bir hayat beraberinde size mutluluğu getirecektir.

3 – Yalnız Hissetmenizin Önüne Geçer

Özellikle son zamanlarda artan yalnızlık oranları nedeni ile Evcil hayvan sahiplenme oranı da bir hayli artmış durumda. Evde hayvan beslemenin en büyük faydalarından birisi de Yalnızlık hissinin kaybolacak olmasıdır.

Evinde bir hayvan ile yaşayanların yalnızlık duygularından uzak olduğu ve daha mutlu bir yaşam sürdüğü kanıtlanmış gerçekler arasında.

4 – Çocukların Daha Mutlu Olmasını Sağlar

Çocuklu ailelerin evcil hayvan sahiplenmesi, çocuklarının gelişimi açısından oldukça önemli. Evde hayvan beslemek bu konudan da tercih edilebileceği gibi özellikle tek başına büyüyecek olan çocuklara kardeşi kadar yakın bir dost sahiplenebilirsiniz.

Çocukların sadece merhamet duygusu için değil, empati ve sorumluluk duyguları için de evde hayvan beslemek en iyi seçenek olacaktır.

5 – Kalp Rahatsızlığı Riskini En Aza İndirir

Evde hayvan beslemek, strese bağlı olan hastalıkların önüne geçmek konusundaki en büyük destekçiniz olacaktır. Özellikle strese bağlı olarak oluşan kalp rahatsızlıklarının önüne geçmenizi sağlayacak olan evcil hayvanlar. Uzun vadede mutluluk düzeyinizi arttırarak daha pozitif bir yaşam sürmenizi sağlayacaktır.

Kedi Mi Yoksa Köpek Mi Sahiplenmeli?

Evde hayvan beslemek konusundan ziyade evde beslenebilecek hayvanlara bakmak da size fayda sağlayacaktır. Her ne kadar ev içinde sahiplenerek bakabileceğiniz pek çok hayvan bulunuyor olsa da bunlardan en bilinen ve en popüler olanları kediler veya köpeklerdir.

Kedi veya Köpek insanı olup olmadığınız konusunda sahiplenmeden önce kesinlikler kazanmanız gerekiyor. Sahiplenmeden önce hangi türün size karşı çekici geldiğini bulun. Sonrasında her tür için özel sorumluluklar olduğunu kavrayın.

Evde Kedi Beslemek

evde hayvan beslemenin faydaları

Evde kedi beslemek, kişilerin hayatına yeni sorumluluklar alması demektir.

Yapılması gereken temel sağlık kontrolleri, kedi bakımları, mama ve kum bakımları dışında onlarla eğlence dışında ilgilenmeleri gereken pek bir konu kalmıyor ancak ev içinde yaşanacak hareketli durumlar için de hazırlıklı olmanız gerekmekte.

Kediler daha hareketli bir yaşama sahip, daha yaramaz ve eğitilmesi zor canlılardır. Evinizin içinde yaramaz ancak eğlenceli bir canlı tercih edecekseniz bu kesinlikle kedi yönünde olmalıdır.

Evde Köpek Beslemek

evde hayvan beslemenin faydaları

Evde köpek beslemek konusunda size ilk hatırlatacağımız köpeklerin ses konusunda pek de sakin olmadıklarıdır. Köpekler müstakil evler için daha uygun oldukları gibi yalıtımı yüksek olan dairelerde de sahiplenilebilecek canlılardır.

Bakımları kedi kadar kolay olmayan bu canlılar, mama ve sağlık kontrollerinin yanı sıra gezme gibi ek ihtiyaçlara da sahiplerdir.

Kediler bu konuda oyuncaklar ile veya size bulaşarak enerjilerini atabilirler. Ancak köpekler, rahat dışkı yapabilmek ve günlük yürüme ihtiyaçlarını giderebilmek için size ihtiyaç duyarlar.

Köpekler, özellikle aktif yaşantıdan uzak olan kişilere şiddetle tavsiye edilen canlı türlerindendir. Sosyalleşmenizi sağlayacak olan bu canlılar, sürekli aktif kalmanızı da sağlayarak daha dinç olmanızı sağlar. Hayattan aldığınız keyfi arttırır.

Diğer haberlere göz atmayı unutmayın; samedyelgel.com

HakkımızdaSamed Yelgel

Merhaba, ben Samed Yelgel. Gündem, Teknoloji ve pek çok alanda sizler için içerik üretiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir