Kombucha Nedir? Kombucha Çayı Faydaları Nelerdir?
Nedir? Nasıl Yapılır?

Kombucha Nedir? Kombucha Çayı Faydaları Nelerdir? – 2022

Kombucha Nedir? Kombucha’nın ilk çıkış noktası Çin olarak bilinmekle birlikte son zamanlarda eski popülerliğini tekrar kazanmıştır. Kombucha çayı ile kilo vermek ve sağlığa kavuşmak düşündüğünüzden daha kolay.

Kombucha nedir? Kombucha çayı sanılanın aksine demlenerek elde edilen bir çay değildir. Asidik ve keskin tadı ile öne çıkan bu çay aslında canlı bakterilerden oluşmakta. Canlı bakteriler ile oluşan Kombucha çayı, içeriğinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde adeta “yaşam iksiri” olarak adlandırılmakta.

Sindirim sistemine faydalı olan, kilo verimini destekleyen ve kilo verme sürecinin hızlı bir şekilde geçirilmesine olanak sağlayan Kombucha çayı, eski popüleritesini tekrar kazanıyor. Özellikle evde kolaylıkla kombucha çayı yapma tarifi ile de erişimi oldukça kolay bir hal alıyor.

Faydaları sayılmaya yetmez, ancak sizin için bazılarını derleyecek olursak karşımıza şu şekilde bir liste çıkıyor. Kombucha çayı faydaları nelerdir? ve Kombucha Nedir?

Kombucha Çayı Faydaları Nelerdir?

Kombucha Nedir? Kombucha Çayı Faydaları

Kombucha çayı faydaları  ve Kombucha Nedir? faydaları saymakla bitmez ancak bir liste haline bunlara bakmak mümkün durumda. Neredeyse herkes tarafından tüketilebilecek olan bu çay. Fazla kilolardan kurtulmak konusunda da ciddi oranda destek sunmakta.

 • Bağırsakların yeniden, hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • Kalori yakma oranını arttırır, hızlı kilo verdirir.
 • Kolesterol’a iyi gelir.
 • Kan şekerini düzenler.
 • Enfekte olmuş bölgelerin daha hızlı iyileşmesini sağlar.
 • Hızlı ödem atma yöntemleri arasında yer alır.
 • Dopamin salgılarını harekete geçirir ve depresyona karşı savaşır.

Kombucha çayı faydaları bununla sınırlı değil. Probiyotik yapısı sayesinde diğer pek çok hastalıklara fayda sağlayabilir. Fayda sağlamasının yanı sıra önceden sahiplik yaptığınız hastalıklara karşı da önlemler alabilir.

Bağışıklık sistemi güçlendirmesi ile de öne çıkan Kombucha çayı, her kesimin tüketebileceği nadir doğal ürünlerdendir. Her ne kadar keskin yapısı, bolca şeker atılıyor olması kişileri yanıltıyor olsa da durum bunun tam aksidir.

Kombucha Çayı Tarifi! Kombucha Nasıl Yapılır?

Kombucha Nedir? Kombucha Çayı Faydaları

Kombucha Çayı tarifi sayesinde kısa süre içerisinde Evde Kombucha yapımına başlayabilirsiniz. Peki, Kombucha nasıl yapılır? ve Kombucha Nedir?

Söz konusu Kombucha çayını elde edebilmek için bazı malzemelere ihtiyacınız var. Malzemeleri listede anlatılan şekilde derlemeniz ve kullanmanız alacağınız verimi en üst düzeye çıkartacaktır.

 • 3 Litre kadar doğal kaynak suyu.
 • 2 Su bardağı kadar toz şeker.
 • Kombucha Mantarı (Kombucha Anası veya SCOBY Mantarı) olarak da bilinmekte.
 • 10 Ad. Yeşil Çay Poşeti ve/veya 35 gram kadar siyah çay.

Kombucha çayı malzemeleri ve oranları oldukça önemli. Bazıları yerine alternatifler tercih edilebilir ancak doğru sonuç için önerilen ölçüleri kullanmanız gerekmekte.

Kombucha mantarı, yani Kombucha anası veya SCOBY Mantarını nereden bulacağınızı düşünüyorsanız endişelenmeyin. Yazının devamında açıklığa kavuşturduk. Peki, bu malzemeler ile çay nasıl yapılır?

 • 3 Litre kadar aldığınız doğal kaynak suyunu kaynatın.
 • Kaynattığınız su ile French Press yardımı ile yeşil çayı veya siyah çayı demleyin. Demlenmesi için bir süre beklemeniz gerekebilir.
 • Bir kavanozun içerisine malzemeler listesinde de belirtildiği kadar şeker eklemesi yapın, demleme sürecini bitirmiş olan çayınızı da bu kavanozun içerisine boşaltın.
 • Şekerin iyice erimesini sağlayarak suya karışmasını sağlayın.
 • Kombucha mantarını/anasını söz konusu kavanozun içerisine koyun.
 • Kapağını sıkıca kapatmadan, sadece üzerini örtecek şekilde yerleştirdikten sonra güneş almayan, serin bir alanda 15 gün boyunca dinlenmeye bırakın.

Evde kombucha çayı yapabilmek için 15 günlük bir sürece ihtiyacınız bulunuyor. Özellikle Kombucha çayının artan fiyatlarına karşı evde kombucha çayı yaparak önlem alabilir, bu süreci daha az maliyet ile tamamlayabilirsiniz.

Kombucha Nasıl İçilir? Kombucha Aromalandırma

Kombucha Nedir? Kombucha Çayı Faydaları

Kombucha çayını evde yaptıktan sonra 15 gün beklediniz. Fermante olmuş olan çayınız artık içmek için hazır demektir. Peki, Kombucha nasıl içilir?

Her şeyden önce bir süzgeç yardımı ile kombucha çayınızı başka bir kaba süzmek ile işe başlayın. Süzme sonrasında açığa çıkacak olan parçacıkların ayrıştırılmasına dikkat edin. Birkaç parçadan bir şey olmayacağını da dile getirelim.

Kenara ayırdığınız çayı direkt olarak tüketebileceğiniz gibi bazı aroma verici maddeler ile de aroma kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bunun için nazo paketleri, meyve suları gibi ek bileşenlere danışabilirsiniz.

Kombucha Şekerli Mİ? Kombucha Şeker Hastaları İçebilir Mi?

Kombucha Nedir? Kombucha Çayı Faydaları

Kombucha tarifi içinde dikkatini çeken en önemli detay hangisi? kimileri için bu detay içerisinde bulunan yüksek şeker oranları oluyor. Kombucha şekerli mi? Kombucha şeker hastaları içebilir mi? sorusu da tam olarak buradan gelmekte.

Kombucha anası olarak da bilinen SCOBY mantarı gelişimini tamamlamak ve kombucha çayı üretebilmek için oldukça fazla şekere ihtiyaç duymakta. Söz konusu mantar kendi içerisinde canlı olarak yaşamakta. Onu şeker ile besleyerek elde edeceğiniz çay ise pek çok faydaya ulaşmanızı sağlamkata.

Doğrudan üzerine olacak şekilde değil de söz konusu tarifin en altına atacağınız şekerleri kendisi bekleme süresi boyunca emecek ardından Kombucha sıvısı salgılayacak. Sonuç olarak Kombucha çayı elde etmiş olacaksınız.

Kombucha Anası Nedir?

Kombucha nedir? ve Kombucha Anası Nedir? Kombucha anası aslında bir mantar türüdür. Bu mantarın en başı, yani anaları olarak bilinmekte. Genel anlamda Kombucha mantarı olarak bilinse de SCOBY ismi ile de anılmakta.

Söz konusu bu canlı, hazırladığınız tarifin en önemli kısmıdır. SCOBY mantarı beslenmesini bolca şeker ile yapar. Tarif içerisine atacağınız bol şekeri kendisi yiyerek çevresine Kombucha sıvısı verir. Söz konusu sıvı ise oldukça faydalı olan meşhur Kombucha çayı yapımında başrol oynar.

Kombucha anası, şeker ile kendini parçalara ayırarak üremeye devam eder. Probiyotik yapıda sentezlenen bu mantar, tüketimi kolay. Asidik yapıda, nispeten ekşi tatlı bir içeceğe dönüşür.

Kombucha Mantarı Nereden Bulunur?

Kombucha mantarı nereden bulunur? Kombucha anası, kombucha mantarı ve kombucha Mayası olarak da bilinen bu canlı mantar. SCOBY Mantarı olarak da bilinmekte. Bulduğunuz ve sahip olduğunuz zaman Evde doğal kombucha çayı yapmanıza olanak sağlayan bu bitki nereden bulunur?

Trendyol gibi doğrudan satış alanlarından alabileceğiniz bu Mantar, şansınız varsa yakınlarınızdaki aktarlarda da bulunabilir. Trendyol – Kombucha Mantarı aramalarını kullanarak erişebileceğiniz SCOBY Mantarı. Evde yetiştirmeye devam edebileceğiniz yapıdadır.

Evde kombucha mantarı yetiştirme rehberi konusuna da göz atarak söz konusu mantarınızı çoğaltmanız, fazla fazla kullanmanız da mümkün durumdadır.

Kombucha Çayı Alkollü Mü?

Kombucha çayı alkollü mü? gibi sorular sorusunu sorduktan sonra artış göstermiştir. Bunun yanı sıra artan Kobmucha furyasından sonra sıkça sorulmaya başlandı. Evde yapılan Kombucha çayı alkol oranı en düşük çaylardan birisidir.

İçeriğinde, doğası gereği %0.5 oranında alkol içeren bu çaylar, düşük alkol oranı içermeleri nedeni ile “Alkolsüz içecek” olarak sınıflandırılmakta. Fermante süreci içerisinde ortaya çıkan alkol oranı ile birlikte kimileri tarafınca alkollü içecek olarak bilinen Kombucha çayı alkollü değildir.

Özellikle Alkol konusunda duyarlılık yaşayanların %0.5 oranından etkilenmediği görünmüş olup, ek şüpheler için doktorunuza danışmanız da önerilmektedir.

Kombucha Haram Mı? Kombucha İçmek Helal Mi?

Kombucha nedir? ve özellikle İslam dinine inanan pek çok kullanıcı tarafından Kombucha haram mı? veya Kombucha içmek helal mi gibi sorular sorulmakta.

Son açıklamalara bakılırsa karşımıza böyle bir sonuç çıkıyor;

Bugün kefir ve kombu çayının yerini tutan ilaç çoktur. Bunları kullanmaya zaruret de yoktur.

Kaynak: https://dinimizislam.com/

Söz konusu bağlamları takip edecek olursak Kombucha Mantarı kadar şifalı ilaçların olması nedeni ile kendisini tüketmek haram olarak lanse edilmekte. Bu konuda söz konusu kaynağa güvenebileceğiniz gibi başka hocalara da söz konusu SCOBY mantarını sorarak tüketmeniz veya tüketmemeniz mümkün durumda.

HakkımızdaSamed Yelgel

Merhaba, ben Samed Yelgel. Gündem, Teknoloji ve pek çok alanda sizler için içerik üretiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir