Miui Optimizasyonu Kapatma
Teknoloji Nasıl Yapılır?

Miui Optimizasyonu Kapatma – Xiaomi Optimizasyon Kapatma

Miui optimizasyonu kapatma işlemi özellikle Xiaomi kullanmaya yeni başlayanların karşısına sıklıkla çıkmakta. Miui optimizasyonu kapatma nasıl yapılır?

Xiaomi, kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunabilmek için kendi ara yüzünü ve yazılımını kullanır. Özellikle Xiaomi ara yüzü kullanan bir cihaza sahipseniz bazı Android uygulamaları kullanırken Miui optimizasyonu hatası alıyor olabilirsiniz.

Xiaomi kendi arayüzü ve yazılımını kullanarak kullanıcılara en iyi deneyimi sunmakta evet, ancak bunu yaparken bazı özellikleri de kapatır. Kapatılan özellikler Youtube Vanced gibi bazı yazılımların kullanımının önüne geçer.

Peki, Miui Optimizasyonu Kapatma Nasıl Yapılır?

Miui optimizasyonu kapatma işlemleri için aşağıdaki adımları uygulayabilir, kısa süre içinde optimizasyon ayarını kapatabilirsiniz.

 • Ayarlar kısmına giriş sağlayın.
 • Telefon Hakkında alanını bulun.
 • MIUI Sürümü Yazısını bulun.
 • MIUI sürümü yazısının üzerine birkaç kere tıklayın “artık bir geliştiricisiniz” uyarısını aldıktan sonra tekrar Ayarlar kısmının ilk sayfasına dönün.
 • Sayfanın en altına ulaşın ve “Ek Ayarlar” seçeneğini bulun.
 • Ek ayarlar seçeneğinin içinde bulunan “Geliştirici Seçenekleri” sayfasını bulun.
 • Geliştirici seçenekleri sayfasından en alta inin.
 • MIUI Optimizasyonunu Aç” seçeneğinin yanındaki aktiflik kısmını kapatın.

Birkaç adım ile birlikte Miui optimizasyonu kapatma işlemi tamamlanabiliyor. Söz konusu optimizasyon ayarını kapattıktan bir süre sonra telefonunuzu yeniden başlatmanız önerilmekte. Yeniden başlayan cihaz yeni ayarları ile daha stabil hale gelmeye başlayacaktır.

Miui Optimizasyonu Kapatma Zararlı Mı?

Xiaomi optimizasyonu kapatma sanıldığı kadar zararlı bir işlem değildir. Xiaomi, cihazlarının daha iyi çalışabilmesi için Android sürümüne karşı cihazlarını sürekli olarak optimize etmekte.

Xiaomi optimizasyonu açık olan cihazlar kendilerini gelen her güncelleme ile birlikte daha stabil duruma getirir. Özellikle cihazların kasmasını engellemek üzere kurulan bu özellik, kapatıldığı zaman bazı ayarların sıfırlanması ile sonuçlanmakta. Sıfırlanan ayarlar uygulamaları açarken tekrar size sorulur ve izin vererek normal kullanıma devam edebilirsiniz.

Xiaomi optimizasyonunu kapattım bir şey olur mu? düşüncelerinde bulunuyorsanız sizlere olabilecek bazı durumları listeledik. Unutmadan, bunlar kesin olabilecek durumlar değil.

 • Bazı uygulamalar eskisinden yavaş çalışabilir.
 • Ara yüz içinde kasmalar yaşanabilir.
 • Eskisine göre daha az performans alabilirsiniz.
 • Pil tüketimi konusunda sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

Her ne kadar bu sorunlar Miui optimizasyonunu kapattıktan sonra oluşabilecek olsa da henüz bu ayarı kapatmadan önce de bu sorunlar ile karşılaşmanız mümkün durumda.

Xiaomi Optimizasyonu Kapatmanın Faydaları

Miui optimizasyonu kapatma zararlı mı? araması yapıldığı gibi Xiomi optimizasyonu kapatmanın faydaları araması da sıkça yapılmakta.

Özellikle dışarıdan uygulamaya yüklemeye alışık olan. Modlu uygulama kullanmayı seven birisi iseniz Miui optimizasyonunu kesinlikle kapatmanız gerekmekte.

Kapatıldığı durumda dışarıdan yüklenen APK dosyalarının cihazınızda ayarlar yapmasına izin veren bu geliştirici seçeneği. Reklamsız YouTube yükleme konusunda sorun yaşamanızın önüne geçecektir. Çoklu APK dosyası olarak geçen bu yükleme yöntemine izin vermeyen Xiaomi, ek olarak riskleri göze alarak kullanmak isteyenler için kendi içinde bir ayar bulunduruyor durumda.

Geliştirici Seçenekleri Garantiden Çıkartır Mı?

Geliştirici Seçenekleri Garantiden Çıkartır Mı

Android telefon kullanıyorsanız tüm ayarlara erişebilmek için bazen “Geliştirici seçenekleri” ayarını aktif etmeniz gerekebiliyor. Peki, Geliştirici seçenekleri garantiden çıkartır mı?

Öncelikle cevabımız hayır. Geliştirici seçenekleri her kullanıcının birkaç ayar ile ulaşabileceği bir alandır. Burada yapılacak olan işlemler cihazınızı garanti kapsamından çıkartmaz. Her ne kadar garanti kapsamı dışında kalmıyor olsa da bilmediğiniz ayarlara dokunmamanız önerilerimiz arasında.

HakkımızdaSamed Yelgel

Merhaba, ben Samed Yelgel. Gündem, Teknoloji ve pek çok alanda sizler için içerik üretiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir