Nasıl Yapılır? Teknoloji

Monitör Overclock Nasıl Yapılır? Monitör Hız Aşırtma 2023

Monitör overclock nasıl yapılır sorusu son zamanlarda tekrar popüler olmaya başladı. Monitör overclock nasıl yapılır sorusu soranlar yeni bir monitör almaktan kaçınmak için bu yöntemi seçmekte.

Monitör hız aşırtma işlemi ile birlikte monitörünüzün kendi ayarları olan Hertz seçeneklerini değiştirebiliyorsunuz. Değişen hertz seçenekleri 60 FPS olan yenileme hızını 75 – 90 gibi sayılara yükseltmenize olanak sağlıyor.

Oyunlarda 1 hertz farkın bile çok büyük bir avantaj sağladığını göz önünde bulunduracak olursak 60 hertz olan monitörünüzün güçlendirilerek daha akıcı bir hale gelmesi yeteneğinizi en iyi şekilde gösterebilirsiniz demektir.

Peki, monitör hız aşırtma nasıl yapılır? neler gerekli? adım adım hız aşırtma. Adımlar ile yapamam diyorsanız sizler için bir de videolu anlatım bırakıyoruz. Yazımızın sonundan videoya ulaşabilir, hız aşırtma işlemlerini yapabilirsiniz.

AMD Monitör Overclock Nasıl Yapılır?

Monitör overclock işlemi yapmak için önümüzde birkaç seçenek bulunuyor. AMD Ekran kartı kullanan kişiler için yöntemi anlatacak olursak adımlar şu şekilde;

monitör overclock nasıl yapılır?

İlk olarak masa üstüne bir alana sağ tıklayın ve karşınıza çıkacak olan seçeneklerden AMD Software Adrenalin Edition seçeneğine tıklayın. Bu seçenek sayesinde AMD paneline erişim sağlayabilirsiniz.

monitör overclock nasıl yapılır?

Karşınıza gelecek olan ekrandan önce Sağ üst kısımdan ayarlar kısmına daha sonra sol kısımda bulunan ekran kısmına giriş sağlayın.

monitör overclock nasıl yapılır?

Ekran alanına giriş yaptıktan sonra Sol alt kısımda bulunan “Özel Çözünürlükler” seçeneğine tıklayın. EULA’yı kabul ediyorum seçeneğini seçin ve izinleri verin. Daha sonra Sol üst kısımda bulunan “Yeni Oluştur” butonuna tıklayın.

monitör overclock nasıl yapılır?

Karşınıza bu şekilde bir ekran gelecek. Bu ekran içinde kırmızı ile işaretli olan kısmı değiştirmeden ikinci sırada olan mavi seçeneği değiştirmeniz gerekiyor. İlk gösterilen sayı, hali hazırda kullandığınız yenileme hızıdır. Yenileme hızınız konusunda sorunlar yaşamamak için mevcut yenileme hızınıza ilk olarak 3 ekleyin. Yani, 60 Hertz kullanıyorsanız bunu 63 yapın ve oluştur butonuna tıklayın.

monitör overclock nasıl yapılır?

Özel çözünürlük kaydetme işleminden sonra masaüstüne gelip görüntü ayarları demeniz gerekmekte.

monitör overclock nasıl yapılır?

Görüntü ayarları seçeneğini seçtikten sonra biraz aşağıya inin. Aşağıda, “Gelişmiş Görüntü Ayarları” seçeneğini göreceksiniz. Gelişmiş görüntü ayarlarına tıklayın.

monitör overclock nasıl yapılır?

Gelişmiş görüntü ayarları sekmesi altında mavi ile işaretlemiş olduğumuz alandan mevcut ekran yenileme hızınızı görebilirsiniz. Kırmızı ile işaretlemiş olduğumuz alana tıklayın ve bir sonraki adıma geçin.

monitör overclock nasıl yapılır?

Karşınıza gelecek olan ekrandan Monitör sekmesine giriş yapın. Ekran yenileme sıklığı alanına tıklayın ve oradan yeni eklediğiniz Hertz değerlerini seçin. Bizin önerimiz tek seferde birkaç tane hertz eklemeniz. Bu sayede tek tek arttırarak hata alıp almadığınıza bakabilirsiniz. Hata almamanız durumunda arttırmaya devam edin.

ÖNEMLİ BİLGİ

Monitör overclock nasıl yapılır? işlemleri sırasında hata alırsanız ve monitörünüzden görüntü giderse endişelenmeyin. Enter gibi onaylama tuşlarına tıklamayın. ESC butonuna tıklayarak son seçtiğiniz seçeneği iptal edin. Hata veren Hertz değeri monitörünüzün yapabileceğiniz en yüksek yenileme hızı demektir. Bu aşamadan sonra en son hata vermeyen seçeneği seçip devam etmelisiniz.

NVİDİA Monitör Overclock Nasıl Yapılır?

NVİDİA Ekran kartı kullanan kişiler de benzer işlem adımlarını izlemeli. Bu nedenle sadece panele nasıl erişilir ve hangi ayarın değişmesi gerektiğini göstereceğiz. Endişelenmeyin, her iki ekran kartı için farklı bir yöntemimiz daha var. İsterseniz onu da yapabilirsiniz. Peki, Nvidia monitör overclock nasıl yapılır?

 • Masaüstünde her hangi bir alana sağ tıklayın, karşınıza çıkacak olan seçeneklerden en üsttekine giriş sağlayın ve Nvidia denetim masasına ulaşın.
 • Karşınıza gelecek panel içinden sol üst kısımda bulunan ekran sekmesine oradan da çözünürlük değiştirme seçeneklerine giriş sağlayın.
 • Açılan panelden özelleştir seçeneğine tıklamanız gerekmekte.
 • Karşınıza çıkacak panelden Özel Çözünürlük oluştur seçeneğini seçin.
 • Yenileme hızı yazan kısmı birer birer arttırarak AMD ekran kartlarında yaptığımız işlemlerin aynılarını tek tek dikkatli bir şekilde yapmanız gerekiyor.

 

monitör overclock nasıl yapılır?

Özel çözünürlük oluştur paneli bu şekilde olmalı, buradan değişiklikleri yapmalısınız. Hertz yükseltmesini yaptıktan sonra sağ alt kısımda bulunan Test seçeneğine tıklamalısınız. Test seçeneğinde ekranınız siyah ekranda kalmaz ise bu çözünürlük destekleniyor demektir.

Girdiğiniz değer test sonrasında desteklenirse aynı buton kaydet butonu olacak. Kaydedip Hertz değerinizi koruyabilirsiniz. kaydettikten sonra AMD ekran kartları için anlattığımız şu yöntemi uygulamanız gerekmekte;

 • Masaüstüne sağ tıklayın.
 • Görüntü ayarları sekmesine girin.
 • Oradan, gelişmiş görüntü ayarları sekmesine girin.
 • En alt kısımda bulunan bağdaştırıcı seçenekleri alanına girin.
 • Karşınıza gelecek olan küçük ekrandan. Ekran sekmesine giriş yapın.
 • Alt kısımda bulunan hertz değerini en son ayarladığınız değere yükseltin.

Her Ekran Kartında Monitör Overclock Nasıl Yapılır

Monitör overclock nasıl yapılır konusunun başında sizlere her ekran kartı için yapabileceğiniz bir yöntemden bahsetmiştik. Bu yöntemi uygulayabilmek için CRU adında bir programa ihtiyacınız var. Peki, her ekran kartında monitör hız aşırtma işlemi nasıl yapılır?

Buraya tıklayarak CRU yazılımını hemen indirin, inen sıkıştırılmış dosyayı masaüstünüze bir klasörün içine çıkartın ve göstereceğimiz adımlara geçiş sağlayın.

monitör overclock nasıl yapılır?

CRU yazılımını çalıştırdıktan sonra en üst kısımda bulunan alandan farklı active seçeneği haricinde bir seçenek varsa onu seçin ve Delete butonu ile onu silin. Geriye sadece Active yazan seçeneğin kalması gerekiyor.

monitör overclock nasıl yapılır?

Sağ en üst alanda bulunan panelden. “Detailed resolutions” alanından Add… seçeneğine tıklayın ve yeni çözünürlük oluşturma alanına giriş sağlayın.

monitör overclock nasıl yapılır?

Karşınıza gelecek olan ekrandan sadece işaretlediğimiz alanı Monitörünüzün hertz değerinden daha yüksek bir değere ayarlayın. Bu işlemi birkaç kere tekrarlayarak birden fazla Hertz değeri ekleyin. Önerimiz 3 er 3 er arttırarak ilerlemeniz.

Ekleme işlemlerinizi bitirdikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Yeniden başladıktan sonra yukarıda da anlattığımız bu adımları uygulamaya başlayın.

 • Masaüstüne sağ tıklayın.
 • Görüntü ayarları sekmesine girin.
 • Oradan, gelişmiş görüntü ayarları sekmesine girin.
 • En alt kısımda bulunan bağdaştırıcı seçenekleri alanına girin.
 • Karşınıza gelecek olan küçük ekrandan. Ekran sekmesine giriş yapın.
 • Alt kısımda bulunan hertz değerini en son ayarladığınız değere yükseltin.

Yeni bir hertz değeri seçtiğinizde hata alırsanız ESC butonuna basarak ayarlarınızı iptal edin. Monitör overclock nasıl yapılır sorusunun cevabı aslında bu kadar kolaydı.

 

Youtube kanalımızda Monitör overclock nasıl yapılır? konusunda bir video bulunuyor. Videolu şekilde monitör overclock nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız aşağıda videoya göz atmanız yeterli olacaktır. Reklamsız youtube nasıl yüklenir merak ediyorsanız buraya tıklayarak ona da bakabilirsiniz.

HakkımızdaSamed Yelgel

Merhaba, ben Samed Yelgel. Gündem, Teknoloji ve pek çok alanda sizler için içerik üretiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir